Taking too long? Close loading screen.

تنها چند روز به آغاز نخستین سرشماری اینترنتی کشور که از سوم تا 24 مهر ماه برگزار می‌شود، باقی مانده است. با برگزاری این سرشماری ایران به باشگاه برگزارکنندگان الکترونیکی سرشماری در جهان می‌پیوندد.
رئیس مرکز آمار ایران روزگذشته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ از سوم تا ۲۴ مهرماه برگزار می‌شود و نخستین دوره‌ای است که سرشماری به صورت الکترونیکی برگزار شده و امیدواری ما این است که با توجه به اینکه ضریب نفوذ در ایران ۴۵ درصد است بین ۳۵ تا ۴۰ درصد مشارکت مردم در سرشماری به صورت الکترونیکی باشد و ما بتوانیم به باشگاه کشورهایی بپیوندیم که در آنها سرشماری به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.
امید علی پارسا تأکید کرد: به هیچ عنوان اطلاعات آماری مردم در جریان سرشماری به هیچ نهاد یا سازمانی ارائه نمی‌شود.وی گفت که اشتباه استراتژیکی که در گذشته انجام شد درخواست سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای گرفتن اطلاعات افراد بود که به سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران لطمه وارد کرد.
وی افزود: مرکز آمار ایران برای کسانی که به صورت الکترونیکی امکان شرکت در سرشماری را ندارند، برنامه‌ریزی کرده است که مأموران سرشماری اطلاعات آنها را از ۲۴ مهر تا ۲۵ آبان ماه با تبلت جمع‌آوری کند. رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه در سرشماری سال ۱۳۹۵ در مرحله‌گذار از سرشماری سنتی به ثبتی‌ مبنا هستیم، گفت: امیدوارم سرشماری بعدی به گونه‌ای باشد که کل سرشماری به صورت ثبتی ‌مبنا انجام شود. وی با بیان اینکه مرکز آمار ایران هیچ یک از اطلاعات افراد را به هیچ نهادی نخواهد داد، گفت: مرکز آمار ایران اطلاعات افراد را به کدهای آماری تبدیل می‌کند و خود مرکز آمار هم نمی‌داند چه اطلاعاتی به چه افرادی تعلق دارد، بنابراین حتی افراد برای مرکز آمار ایران نیز شناخته شده نیستند.
پارسا با بیان اینکه در جریان هدفمندی یارانه‌ها، سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران دچار خدشه شد، گفت: در آن زمان از مرکز آمار ایران درخواست همکاری شد و من این اتفاق را یک اشتباه استراتژیک می‌دانم که به سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران لطمه وارد کرد. اکنون نیز با قطعیت می‌گویم هیچ ارتباطی با هدفمندی یارانه‌ها نداریم و اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شوند خاصیت کاربردی ندارند.
اعلام جزئیات سرشماری 95
رئیس مرکز آمار ایران همچنین درباره جزئیات و چگونگی انجام سرشماری توضیح داد: سرشماری این دوره با دو روش اینترنتی و حضوری انجام می‌شود. به این معنا که هرکسی که به صورت اینترنتی پرسشنامه‌های مربوطه را پر کند دیگر نیازی به سرشماری حضوری ندارد و تنها باید کد پیگیری 12 رقمی را به مأمور سرشماری ارائه کند. غائبین نیز کد ۱۲ رقمی خود را دریافت کرده و به صورت الکترونیکی و تلفنی پرسشنامه خود را پر می کنند.
وی یکی از ویژگی‌های مهم سرشماری سال 1395 را که به شکل اینترنتی و حضوری (جمع‌آوری اطلاعات با تبلت) انجام می‌شود، کنترل همزمان از سوی ستاد مرکزی سرشماری در مرکز آمار ایران عنوان کرد. وی گفت: پیش از آنکه سرشماری به شکل اینترنتی انجام شود 60 هزار نفر در کشور مسئول جمع‌آوری اطلاعات بودند اما در سرشماری امسال با ورود رایانه این تعداد به 25 هزار نفر کاهش یافته است.
پارسا در پاسخ به اینکه هزینه کل سرشماری سال ۱۳۹۵ چه میزان برآورد شده؟ گفت: حدود ۱۳۵ میلیارد تومان بودجه‌ای است که برای سرشماری سال ۱۳۹۵ در اختیار مرکز آمار ایران قرار گرفته است.  پارسا با بیان اینکه نتایج اولیه سرشماری، نیمه نخست دیماه امسال منتشر می‌شود و نتایج تفصیلی آن نیمه نخست سال 1396 اعلام خواهد شد، گفت: در این سرشماری اطلاعات جمعیت، مهاجرت، سواد و تحصیلات، باروری و وضع زناشویی، اقلام مسکن، فعالیت، دین و نوع دفترچه بیمه از مردم پرسش خواهد شد.

 

آدرس مطلب:

Leave a Reply

Your email address will not be published.